Czeska Szwajcaria 4 przykładowe trasy

Łódki kursują po wąwozie, a podczas przejażdżki można podziwiać wysokie, pionowe skały, bujną roślinność i spokojną powierzchnię wody. Dalsza trasa prowadzi mozolnie w dół, aż do parkingu przy Mezní Louka. Z Mosquito Intercamp wyjechaliśmy wcześnie rano na parking w miejscowości Mezní Louka. Parking jest zlokalizowany tuż przy hotelu i raczej trudno go przegapić. Tereny Gór Połabskich to ciekawy region, który warto eksplorować, skupiając się nie tylko na Parku Narodowym Czeska Szwajcaria.

Z perspektywy fotograficznej Mariina vyhlídka wydaje się być super miejscem na wschód słońca. Widok rozciąga się na różne wystające skały, spore połacie lasów oraz łąk. Pewnie ciekawie też jest przy zachodzie słońca, ale ludzi będzie dużo więcej, niż przy wschodzie. Miejsca jest tam niewiele, więc przy większej ilości ludzi trochę trudniej będzie Prognoza na mecz Szwajcaria – Czechy rozstawić statyw.

Oczywiście, że się da zwiedzić ten park narodowy w 3-4 godziny. Jednak, jeśli nie lubisz się spieszyć, wybierz się tam na weekend. Oto najpopularniejsze atrakcje tego parku narodowego, których nie możesz pominąć. Jednym z najbardziej znanych i niezwykłych miejsc w Czeskiej Szwajcarii jest Pravčická brána, czyli największy naturalny skalny most z piaskowca w Europie. Ten imponujący obiekt o całkowitej wysokości 21 metrów (wysokość otworu wynosi aż 16 m) i rozpiętości 27 metrów można dostrzec z daleka. Pravčická brána jest nie tylko symbolem Czeskiej Szwajcarii, ale również jednym z najważniejszych miejsc chronionych w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria.

Šaunštejn (340 m n.p.m.) to zespół piaskowcowych wież w Górach Połabskich na terenie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Do pokonania mamy liczne schody, drabinki przy pionowych ścianach skalnych i liczne pomosty rozwieszone między szczytami skałek. Nie można nawet mówić o ruinach, ale ślady twierdzy pozostały. Zaczynamy od polecenia największej atrakcji Czeskiej Szwajcarii. Szlak pod bramę jest bezpłatny, ale w sezonie niestety zapłacimy za wejście na punktu widokowe.

Hans Christian Andersen, a w nieodległym uzdrowisku Teplice bywał Ludwig van Beethoven. Widok pierwszych turystów kontemplujących romantyczne widoki z końskich grzbietów lub z lektyk niesionych przez tragarzy nie należał wówczas do rzadkości. Ten rozwijający się trend dostrzegł i wykorzystał w latach 30. Książę Edmund Clary-Aldringen, do którego należało Hřensko. Jej sercem jest utworzony w roku 2000, najmłodszy w kraju, Park Narodowy Czeska Szwajcaria.

Czeska Szwajcaria

Zamek położony jest na wysokiej skale w Děčínie, na prawym brzegu Łaby. Jeśli chcecie zrobić klasyczne zdjęcie pocztówkowe to musicie przejść na drugi brzeg rzeki. W XIII wieku przebudowano go na gotycki kamienny zamek. Dzisiejszy renesansowy styl zamek otrzymał w XVI wieku.

  • Zwiedzanie tej atrakcji stanowi przejście pieszo przez kanion ze ścianami o wysokości od 50 do 150 metrów oraz rejs łódką w towarzystwie flisaków.
  • Parking jest zlokalizowany tuż przy hotelu i raczej trudno go przegapić.
  • Koszt 20-minutowego rejsu łódką w Wąwozie Edmunda to 120 koron czeskich za osobę, czyli blisko 22 złote (ceny w 2021 roku).
  • Pomimo pożaru Czeska Szwajcaria niezmiennie zachwyca turystów.
  • Wtedy wytyczono mnóstwo szlaków górskich, po których można wędrować i dzisiaj.
  • W trakcie wieków powstały tu liczne zamki, fortyfikacje i osady, które do dziś można podziwiać podczas zwiedzania tego urokliwego regionu.
  • My kontynuowaliśmy wędrówkę po Czeskiej Szwajcarii szlakiem czerwonym i to był dobry wybór.
  • Z miejscowości Jetřichowice na górę prowadzi krotki szlak.
  • Prowadzi do niej szlak czerwony z miejscowości Hřensko.
  • Zapewniają turytom wygodny wypoczynek w komfortowych warunkach.
  • Zapuszczali się tu głównie ekscentryczni arystokraci, artyści i inne niespokojne dusze z nadmiarem wolnego czasu i gotówki.

Ze względu na swoją dzikość i naturalne piękno, dolina ta jest popularna wśród osób poszukujących bliskiego kontaktu z naturą. Kyjovské Údolí to doskonała propozycja dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku turystycznych szlaków i zanurzyć się w ciszy oraz w spokoju otaczającej przyrody. Szwajcaria Saksońska to także idealne miejsce dla miłośników wspinaczki górskiej – zarówno amatorów, jak i doświadczonych fanów sportu. Turystom udostępniono kilkadziesiąt skał z widokowymi trasami wspinaczkowymi, między innymi Jägersteig, Mittelwinkelweg i Wildschützensteig. Tego wytworu matki natury nie można pominąć, wybierając się choćby na chwilę do Czeskiej Szwajcarii.

Położony przy granicy z Niemcami, czeski park narodowy usytuowany jest między malowniczą wsią Hřensko i miasteczkiem Chřibská. Niezwykłe formacje skalne i rozległe lasy Czeskiej Szwajcarii rozpościerają się przy brzegach Łaby, sąsiadując z Saską Szwajcarią po stronie niemieckiej. To właśnie od niej czeska kraina zaczerpnęła inspirację do swojej nazwy. Czeska Szwajcaria to wyjątkowo położony region – na trójstyku trzech państw. Teraz już się nie dziwię, dlaczego wybierają go miłośnicy przyrody i turyści szukający spokoju.

Hvezda, Supí hnízdo, Kovářova rokle – Broumovske steny opis szlaku

Pochyłe ściany skalne i dno doliny pokrywa gruz wapienny. Niestety Wąwóz Edmunda po dużych pożarach jest cały czas zamknięty dla ruchu turystycznego. I w gruncie rzeczy nic się nie zmieniło do dzisiaj — brama nadal hipnotyzuje tysiące turystów, chociaż na sam jej szczyt, od roku 1980 wchodzić już nie wolno. Ma ją to — wraz z usuwaniem nadmiaru roślin — uchronić przed przyspieszoną erozją i zawaleniem. Na szczęście, geolodzy monitorujący na bieżąco ruchy górotworu, mówią w swoim geologicznym slangu, że stanie się to “w odległej i niedającej się przewidzieć przyszłości”. Jest więc szansa, że tak jak kilka pokoleń zachwyconych wędrowców, zdążycie ją jeszcze zobaczyć podczas kolejnego długiego weekendu…

  • Szlak początkowo wiódł przy lesie, a potem weszliśmy na polną drogę.
  • ZwiedzanieW serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie!
  • Rozciąga się on na obszarze Wyżyny Dieczyńskiej, będącej częścią Gór Połabskich – graniczy z równie malowniczą Szwajcarią Saksońską.
  • Skała wznosi się na wysokość 428 m n.p.m. i oferuje zapierającą dech w piersiach panoramę na okoliczne formacje skalne, lasy i wioski.
  • My polecamy odjechać kilka kilometrów dalej i nocować w miejscowości Janska.
  • W Hřensko warto zobaczyć przepiękne domki z dachami krytymi gontem oraz urokliwą rzekę Kamenice, która przepływa przez wioskę.
  • To na jego piaszczystym dnie narodził się świat piaskowców, skalnych wież, mostów i bram o najprzeróżniejszych kształtach.
  • Niezwykłe formacje skalne i rozległe lasy Czeskiej Szwajcarii rozpościerają się przy brzegach Łaby, sąsiadując z Saską Szwajcarią po stronie niemieckiej.
  • Dziki Wąwóz (Divoká soutěska) to jedna z najbardziej malowniczych tras w Szwajcarii Czeskiej.
  • Hans Christian Andersen, a w nieodległym uzdrowisku Teplice bywał Ludwig van Beethoven.
  • Niedaleko Mosquito Intercamp znajduje się ciekawa trasa prowadząca do ruin młyna – Dolský mlýn.

Intensywny rozwój turystyki na terenach Czeskiej Szwajcarii rozpoczął się w XIX wieku. Wtedy wytyczono mnóstwo szlaków turystycznych, których przebieg przez dziesiątki lat się nie zmienił. Zbudowano liczne schody, drabinki, platformy widokowe. Poznanie wszystkich atrakcji turystycznych na tym terenie jest w zasadzie niemożliwe. Podczas każdego kolejnego wypadu odkrywaliśmy nowe miejsca. Powstała długa lista atrakcji, które zamierzamy w przyszłości odwiedzić.

  • Właściciel Hřeńska, książę Edmund Clary-Aldringen, dostrzegł rosnące zainteresowanie malowniczym terenem i już w XIX wieku rozpoczął budowę infrastruktury turystycznej.
  • Proponujemy najciekawsze atrakcje Parku Narodowego Czeska Szwajcaria.
  • Gdzie najlepiej znaleźć nocleg w Czeskiej Szwajcarii?
  • Okolice zaczęły przyciągać takie osobistości jak Andersen czy Beethoven.
  • Stamtąd, po lewej stronie drogi patrząc w kierunku Mezní Louka, wychodzi szlak pieszy, który wiedzie, aż do Pravčická brana.
  • Tuż przy znaku znajduje się parking (Parkoviště U vodopádu).
  • Jest to miejsce idealne dla miłośników górskich wędrówek, fotografii krajobrazowej i historii.
  • Szlak pod bramę jest bezpłatny, ale w sezonie niestety zapłacimy za wejście na punktu widokowe.
  • Jetrichovice to miejscowość, która się znajduje w samym środku Czeskiej Szwajcarii.
  • Zbudowano liczne schody, drabinki, platformy widokowe.
  • Dzięki niemu zaplanujesz zwiedzanie atrakcji tego pięknego skalnego świata.

Czerwcowy długi weekend w Twierdzy Rycerskiej na Zamku Czocha

Jedną z opcji jest szlak prowadzący z Hřenska do Pravčickiej Bramy, który dodatkowo obejmuje rejs tratwą przez Wąwóz Edmunda (atrakcja płatna). Jest to 15-kilometrowa trasa, której przejście wraz z rejsem zajmie około 5 godzin. Droga rozpoczyna się w Hřensku, skąd należy podążać żółtym szlakiem w kierunku platformy, z której startują tratwy.

Czeska Szwajcaria kilka ciekawostek i porad praktycznych

Jest to dłuższa trasa, która łączy się potem z trasą prowadzącą do Pravčická brama. My poszliśmy dalej chodnikiem, aż do kolejnego przystanku autobusowego – Hřensko, Pravčická brána. Stamtąd, po lewej stronie drogi patrząc w kierunku Mezní Louka, wychodzi szlak pieszy, który wiedzie, aż do Pravčická brana. Szlak ma mniej więcej 3km długości, 230m przewyższenia.

Jednym z rekomendowanych miejsc jest Apartmány Lípa, który oferuje nowoczesne apartamenty z pełnym wyposażeniem. Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie. Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie. Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer.

Skała wznosi się na wysokość 428 m n.p.m. i oferuje zapierającą dech w piersiach panoramę na okoliczne formacje skalne, lasy i wioski. Dotarcie na szczyt wymaga pokonania schodów wykutych w skale, ale widoki z tarasu widokowego  rekompensują cały wysiłek. Skała Krasnoludków to urokliwe miejsce niedaleko miejscowości Jetrichovice. Oficjalne foldery reklamowe i przewodniki rzadko wspominają o płaskorzeźbach wykutych w skale w XIX wieku. Wędrujemy z dala od utartych szlaków i tłumów turystów. Hřensko to stara górska osada drwali, która w XIX wieku przekształciła się w atrakcję turystyczną.

Finałem wycieczki będzie symbol Parku Narodowego Czeskiej Szwajcarii, czyli wcześniej wspomniana Brama Pravčická. Innym ciekawym miejscem jest Wąwóz Edmunda, który słynie z pięknych krajobrazów i malowniczych szlaków turystycznych. Można tu płynąć łodzią po rzece Kamenice i podziwiać skalne formacje. To tylko kilka z wielu atrakcji, jakie oferuje Czeska Szwajcaria.

I tylko dziwiliśmy się, że jeszcze przed momentem byliśmy tak wysoko. Czeska Szwajcaria słynie z pięknych krajobrazów, skalnych miasteczek i wąwozów, które zachwycają swoim klimatem i pięknem natury. Można tu spacerować po malowniczych szlakach turystycznych, podziwiać piękne widoki i zwiedzać ciekawe zabytki. Nie brakuje tu bram, baszt, iglic, wysokich pionowych ścian, tarasów czy skalnych labiryntów.

Określenia te na stałe zagościły na mapach turystycznych, przyciągając podróżników spragnionych kontaktu z dziką, zapierającą dech w piersiach przyrodą. Dziś Czeska Szwajcaria to synonim bajkowych krajobrazów, skalnych miast i malowniczych wąwozów, które inspirują kolejne pokolenia artystów i zachwycają wszystkich miłośników natury. Labská stráž to przepiękny punkt widokowy na dolinę Łaby w mieście Děčín w Czeskiej Szwajcarii. Wejście nie jest męczące i czasochłonne, ale widok zapiera dech. Niestety drzewa mocno zasłaniają widok, ale zapewniamy, że w realu jest o wiele lepiej niż na fotografii. W artykule – Labská stráž – wspaniały punkt widokowy w Czeskiej Szwajcarii – podajemy więcej przydatnych informacji.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *